Turizem in vrtec

Tip projekta: Vseslovensko gibanje Turizem in vrtec Turistične zveze Slovenije v sodelovanju s Skupnostjo vrtcev Slovenije na temo Z igro do prvih turističnih korakov.

V gozdiček po zelena doživetja
Trajanje projekta: 2015-2016

Otroci skupine Metulj so iskali zelena doživetja v bližini vrtca. Prosti čas so aktivno preživljali v naravi. Veliko so hodili po gozdnih potkah, se odpravljali na daljše sprehode in izlete v okolico. Igrali so se in ustvarjali z naravnim materialom. Tekali so, izvajali naravne oblike gibanja, telovadili na trim stezi, izvajali vaje joge, se igrali ljudske igre (Buče krast). Bili so taborniki in spoznali taborniške veščine. Usvajali so taborniške znake, jim sledili po naravi in iskali zaklad. Seznanili so se s taborniško srajco, izdelavo rutke in ognja iz palčk. Otroci so s preživljanjem časa v naravi ohranjali svoje zdravje, postali so spretnejši in vzdržljivejši. Naučili so se premagovati ovire in spodbujati drug drugega. Poleg izgradnje pozitivnega odnosa do narave, so gradili odnos in sočutje do sočloveka.

Zgodbe turizma
Trajanje projekta: 2014 - 2015

V okviru teme Zgodbe turizma so otroci raziskovali znamenitosti domačega kraja, prestolnice Ljubljane, življenje pomembnega ljubljanskega meščana in prebirali pripovedke o zmaju, simbolu mesta.

Življenje dr. Franceta Prešerna je bilo otrokom zanimivo tudi zato, ker je po tem pomembnem možu poimenovan naš vrtec. Pogovarjali so se o pomenu pesmi in besedila, ter običajih povezanih s prepevanjem državne himne. Prebirali so Prešernove poezije, posebej pa jim je bila všeč balada o Povodnem možu. Podali so se po mestnih ulicah, v središču mesta poiskali pesnikov spomenik in ugotovili, da se po njem imenuje tudi trg, našli so podobo njegove neuslišane ljubezni Primičeve Julije in si ogledali obrežje, kjer je Urška s povodnim možem odplesala v Ljubljanico. Sprva so le poslušali in pripevali, nato pa so se naučili prepevali Zdravljico. Ugotovili so, da so ljudje v njegovih časih živeli drugače kot danes, spoznavali so oblačila in glasbo njegovega časa. V enoti Vrtača so organizirali prireditev ob kulturnem prazniku, 8. februarja.

Popevke o Ljubljani so navdahnile drugo skupino, da se je lotila raziskovanja mesta na svoj način. Poleg rednih sprehodov po mestu, so se odpravili na izlet na Grad in Rožnik, ter se udeležili delavnice Vedute in zgodbe v Narodni galeriji. Spoznali so, da je mesto, skozi zgodovino, s svojo podobo predstavljalo navdih za številne umetnike. Vtise s sprehodov so beležili s fotografskim aparatom, ter se izražali v številnih drugih umetnostnih jezikih, med drugim so v sodelovanju z akademsko slikarko izdelali maketo mesta iz gline. Svoje izdelke so postavili na ogled na razstavi v enoti Prešernova. Starše pa so v zimskem času popeljali na orientacijski pohod po Ljubljani, od vrtca do Prešernovega spomenika.

Zgodba o Zmaju Lakotaju je izjemno navdušila otroke tretje skupine. Z zmajem so odkrivali kulturne znamenitosti Ljubljane na sprehodih in obiskih različnih kulturnih ustanov. Poleg prepevanja pesmi o zmajih, so zmaje izdelovali iz naravnih in odpadnega materiala, na skupni delavnici pa so s starši izdelali papirnate zmaja. Ogledovanje in spoznavanje umetniških del v Narodni in Moderni galeriji, je otroke spodbudilo k ustvarjanju v vrtcu. Igralnica je postala »Ježkov likovni atelje«, kjer so otroci lahko ustvarjali v različnih tehnikah. Še posebej se jih je dotaknilo slikanje portreta prijatelja na slikarskem stojalu.

Raziskovanje otrok se je vseskozi prepletalo z različnimi umetnostnimi zvrstmi. Preko raznovrstnih dejavnosti so spoznavali slovensko kulturo in slovenski jezik, ter razvijali spoštljiv odnos do lastne kulture.

V projektu so sodelovali trije oddelki (Zmaji, Ježi in Polži).