Spoznavamo Estonijo

Tip projekta: Projekt Evropska vas v sodelovanju s slovenskimi šolami in vrtci vodi Šola za ravnatelje. Koordinatorica za Slovenijo je Evropska hiša Maribor, za ljubljansko regijo OŠ Bežigrad.

Trajanje projekta: 2013-2014

Osnovna ideja projekta je zavedanje lastne kulturne identitete, razvijanje domovinske vzgoje ter hkrati spoznavanje in sprejemanje evropske družbene in kulturno – socialne stvarnosti. Prednost smo dajali umetnosti kot mediju, ki spodbuja doživetja, občutenja in krepi interese ter radovednost pri otrocih.

Otroci so se seznanjali z geografskimi, zgodovinskimi, etnografskimi in drugimi posebnostmi Estonije. Narisali so zemljevid in zastavo Estonije, glavne znamenitosti države so predstavili na plakatu. Ves čas so izhajali iz primerjave naše domovine in Estonije. Otroci so barvali barvno legendo s posebnostmi obeh držav. Izdelali so igro spomin in tako preko igre spoznavali pomembne slovenske in estonske znamenitosti. Obiskala jih je Estonka, ki jim je predstavila estonski jezik, ter prebrala vsem dobro poznano zgodbo o Rdeči kapici v estonščini. Otroci so spoznali značilne estonske ljudske pripovedke, posebej pa se jim je vtisnila v spomin zgodba O volku in ovci, za katero so izdelali svojo slikanico. Izdelali so risbe plavice, ki je značilna estonska roža, iz papirja so oblikovali lastovice in izdelali cofke v barvah estonske zastave. Pripravili in posladkali so se z estonsko sladico imenovano čokoladna salama, ter spekli različne sadne kruhke z oreščki.

10. letnico ob vstopu Slovenije in Estonije v EU so obeležili tako, da so izdelali igro spomin, za katero so uporabili fotografije skupnih značilnosti, predmetov, rastlin, živali, in preko pogovora ob igranju spoznavali, da smo si podobni, čeprav smo precej oddaljeni drug od drugega.

Na zaključni prireditvi so pripravili predstavitev celoletnega dela otrok in strokovnih delavcev. Razstavili so izdelke otrok, ki so značilni za Estonijo, plakate s fotografijami, ki so prikazali potek projekta. V okviru programa so otroci zaplesali estonski ljudski ples.

V projektu so sodelovali Ježki in Mucki.